Zprávy pro klienty
Načíst další

7 výhod vlny

Vlna – To je volba přírody!!! A pro pobyt v přírodě se nejlépe hodí přírodní materiály. Mnozí se již pokusili napodobit výjimečné vlastnosti vlny, avšak neúspěšně. Vlna je neuvěřitelná komodita, která se využívá po celé generace. Přinášíme sedm dobrých důvodů pro výběr vlny:

 

1) Vlna vás udržuje v suchu

Vlna může absorbovat až 30% vlhkosti vlastní hmotnosti bez pocitu mokrého oblečení. Když je vlhkost absorbována, vlna začne generovat teplo. Díky tomuto teplu se ve vlněném oblečení cítíte pohodlně, i když je mokré a studené. Současně vlna „dýchá“, takže se nepřehříváte. Pokud máte vrstvu odolnou proti větru, např. ze syntetického materiálu, musí být prodyšná, aby dobře odváděla vlhkost. Pokud se nadměrně potíte, syntetický materiál pro vás bude lepší volbou jen když se hned po ukončení aktivity dostanete do sprchy. Nebo se můžete převléknout do vlněného svetru a na sprchu si v teple a suchu počkat.

 

2) Vlna vás udržuje v teple, když je chladno, a ochlazuje, když je teplo

Vlákna vlny reagují na změny tělesné teploty a regulují ji ochlazením či ohřátím stejně, jako to dělá vaše tělo. Vlna má jedinečnou izolační schopnost díky tomu, jak se vlákno samo vine a poskytuje pružnost, a jistě víte, že izolací vzduchu vzniká teplo. Tenčí vlna je ale vhodná i pro letní použití. Je-li teplo, schopnost vlny absorbovat vlhkost způsobuje ochlazování tělesné teploty odpovídající 4 stupňům Celsia. Vlna také nepřilne k tělu stejným způsobem jako syntetické materiály a bavlna, což přináší větší pocit pohodlí.

 

3) Vlna snižuje zápach potu

Samotný pot nemá žádný zápach, ten způsobují bakterie, které se vytvoří časem. Tyto bakterie se udrží na povrchu vlny jen proto, že se její struktura při navlhnutí nezhroutí. Vlna navíc rychle absorbuje vlhkost jako pot a následně ji zpět uvolní, když se nechá uschnout. A to stačí udělat pouhým vyvětráním. Proto cítíte mnohem méně zápachu potu na vlně než na syntetických vláknech.

 

4) Vlna poskytuje dobrou odolnost vůči nečistotám a je samočistící

Vlna je přírodní materiál, který se nezašpiní tak rychle. Přestože je vlněný oděv namočený v potu, nemusí se prát, stačí ho vyvěsit na vzduch a nechat uschnout. Pokud se ušpiníte, ujistěte se, že jste špinavé místo co nejdříve očistili nebo opláchli, protože pokud se skvrna poprvé zatáhne, je obtížné ji odstranit. Všechny vlněné oděvy lze prát v pračce při programu vlna. Nezapomeňte ale použít vlastní prací prostředek na vlnu. Neposlouchejte společnost ani jiné lidi, kteří tvrdí, že můžete používat běžné čisticí prostředky. Často obsahují škodlivé enzymy a mají špatnou hodnotu pH. Chcete přece, aby vaše vlněná tkanina vydržela co nejdéle.

 

5) Vlna je bezpečnější a odolnější vůči ohni

Vlna je nejméně hořlavá ze všech přírodních vláken. Struktura tkaniny je rozhodující pro to, zda se oděv spálí, ale samotné vlákno bude mít také velký význam. Hustě tkané nebo pevně pletené vlněné oděvy neposkytují tkanině kyslík, a proto se rychle zhasí. Skutečnost, že vlněné vlákno absorbovalo vlhkost ze vzduchu a pravděpodobně i z vašeho těla, zvyšuje obsah vody. Vlhkost a oheň, těm se společně nedaří. Mnoho syntetických materiálů je ošetřeno chemikáliemi zpomalujícími hoření, což je pro životní prostředí problematické.

 

6) Vlna je zelená volba

Vlna je nejekologičtější vlákno, jaké máme, může být dokonce kompostováno! V současné době se diskutuje o tom, která vlákna jsou „nejzelenější“. Pokud se spoléháte na informace od těch, kteří používají tzv. LCA (Life Cycle Assessment) a většinou pokrývají pouze některé parametry a jen do doby, než se vlákno stane přízí, má vlna tendenci propadat. Pak je tu recyklovaný plast, který vyhrává. Jak ale pravděpodobně rozumíte, syntetické materiály jsou ošetřovány nejen chemikáliemi zpomalujícími hoření, ale často i antibakteriálními látkami a v neposlední řadě mají také ošetření na bázi fluoru, které jsou velmi problematické. Do těchto účtů se to ale nepočítá. A také se nepočítá, že vlněné oblečení pereme jen zřídka, vydrží nám dlouhá léta nebo že nepřispívá k problému s mikrovlákny, což je environmentální výzva posledních let. Vlna je zároveň jedním z nejmenších vláken na světě, takže nepřispívá ke zvýšení spotřeby. To je dnes naše největší ekologická výzva. Nejzelenější volbou je vybrat flexibilní a dobré oblečení!

 

7) Vlna se pohodlně nosí

Vlna přichází v různých variantách, některé jsou měkčí než jiné. Merino vlna je považována za jeden z nejjemnějších materiálů přírody a je hypoalergenní. Často se používá v oděvech, které by měly být v blízkosti kůže. Vlna se přizpůsobí křivkám těla, s vráskami i bez vrásek. Pokud jde o norskou vlnu, tradičně škrábe více než merino vlna, ale je mnohem odolnější a silnější.